Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

Soljica Blog 2024-12-10

Saznajte šta su matične ćelije, kako se čuvaju i koje bolesti se leče njima. Istražite prednosti i postupak čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce.

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve više se govori o matičnim ćelijama i njihovoj ulozi u lečenju različitih bolesti. Mnogi roditelji razmišljaju o čuvanju matičnih ćelija svojih novorođenčadi, posebno ako u porodici postoji rizik od određenih oboljenja. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su matične ćelije, koje bolesti se mogu lečiti njima, kako izgleda postupak čuvanja i koliko košta.

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija, poput ćelija srčanog mišića, crvenih krvnih zrnaca ili ćelija kože. One igraju ključnu ulogu u obnavljanju oštećenih tkiva. Tokom embrionalnog razvoja, ove ćelije su prisutne u velikom broju, a kasnije se nalaze u koštanoj srži i krvi odraslih osoba.

Međutim, sa godinama, matične ćelije gube svoju vitalnost i sposobnost regeneracije. Zbog toga je posebno važno čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta, jer su one izuzetno mlade i vitalne.

Koje bolesti se leče matičnim ćelijama?

Danas se pomoću matičnih ćelija može lečiti preko 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge vrste malignih oboljenja
  • Poremećaje krvi
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje imuniteta
  • Bolesti metabolizma

Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (kada se koriste sopstvene ćelije) i alogena (kada se koriste ćelije drugog davaoca). Autologna terapija ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Kako se obavlja prikupljanje matičnih ćelija?

Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je potpuno bezbolan i bezbedan, kako za majku tako i za bebu. Obavlja se neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce. Krv se uzima iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom, a ceo postupak traje samo nekoliko minuta.

Nakon prikupljanja, krv se transportuje u specijalizovanu laboratoriju gde se vrše analize na prisustvo virusa i infekcija. Ako su rezultati analiza zadovoljavajući, matične ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota, gde mogu ostati vitalne decenijama.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?

Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od zemlje i banke. U Evropi, cena se kreće od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu koja obično iznosi oko 40 evra.

U slučaju rođenja blizanaca, mnoge banke nude popust od 50% za čuvanje ćelija drugog deteta.

Da li postoji rok trajanja matičnih ćelija?

Iako se često pominje period od 20 godina kao standardni rok za čuvanje, matične ćelije mogu ostati vitalne i duže od toga. Nakon isteka ugovornog perioda, dete čije su ćelije sačuvane može odlučiti da li će nastaviti čuvanje ili će ćelije pokloniti banci.

Gde se mogu čuvati matične ćelije?

U nekim zemljama, poput Hrvatske i Švajcarske, već postoje banke matičnih ćelija. U Srbiji se očekuje uskoro otvaranje takve banke, što bi značajno olakšalo proces za domaće roditelje. Trenutno, ćelije iz Srbije se šalju u inostranstvo, najčešće u Belgiju, na čuvanje.

Koje su prednosti čuvanja matičnih ćelija?

Čuvanje matičnih ćelija donosi brojne prednosti:

  • Mogućnost lečenja brojnih bolesti kod deteta i članova porodice
  • Visok stepen kompatibilnosti sa ćelijama drugih članova porodice
  • Bezbolan i bezbedan postupak prikupljanja
  • Dugotrajno čuvanje uz očuvanu vitalnost ćelija

Posebno se preporučuje čuvanje matičnih ćelija u porodicama sa istorijom bolesti krvi, raka ili drugih oboljenja koja se mogu lečiti ovim metodom.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja značajnu investiciju u zdravlje deteta i članova porodice. Iako postupak zahteva određena finansijska sredstva, mnogi roditelji smatraju da je to mala cena za potencijalnu mogućnost lečenja teških bolesti u budućnosti. Kako se tehnologija razvija, sve više bolesti postaje izlečivo pomoću matičnih ćelija, što ovu opciju čini sve privlačnijom.

Pre donošenja odluke, preporučuje se detaljna rasprava sa lekarima i istraživanje dostupnih opcija u zemlji boravka.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.