Prirodni načini za negu biljaka i borbu protiv štetočina
Praktični saveti za negu biljaka i borbu protiv štetočina. Naučite kako da koristite prirodne metode za zdravlje vašeg cveća.
Prirodni načini za negu biljaka i borbu protiv štetočina
Da li ste ikada razmišljali o tome kako da prirodno zbrinete svoje biljke i zaštitite ih od štetočina? Osim što su ekološki prihvatljive, prirodne metode često su i jeftinije, a podjednako efikasne. U ovom članku ćemo vam predstaviti nekoliko jednostavnih ali veoma korisnih saveta za negu biljaka i rešavanje problema sa štetočinama.
Kopriva kao prirodni insekticid i đubrivo
Odstajala voda sa koprivom može biti izuzetno korisna u borbi protiv štetočina, ali i kao prirodno đubrivo. Kopriva ubija bubice, crviće i druge štetnike u zemljištu, dok istovremeno hrani biljke. Priprema je jednostavna: ostavite koprive da odstoje u vodi nekoliko dana, a zatim tim rastvorom zalijte biljke. Ovaj prirodni preparat je posebno efikasan za biljke koje vole kiselu zemlju, poput orhideja i adamovih biljaka.
Pepeo iz cigareta za zaštitu biljaka
Pepeo iz cigareta, rastvoren u vodi, može poslužiti kao efikasno sredstvo protiv letećih štetočina. Ovim rastvorom možete prskati listove biljaka, što će ubiti bele mušice i perut. Međutim, obavezno operite listove barem jednom mesečno ovom vodom kako biste uklonili ostatke pepela. Pepeo se takođe može posuti direktno u zemlju oko biljke, ali u malim količinama.
Kora od banane kao hrana za biljke
Unutrašnja strana kore banane može poslužiti kao odlična hrana za biljke. Listovima biljaka možete prebrisati koru, što će im pružiti potrebne nutrijente. Takođe, koru možete iseći na sitne komade i ugurati u zemlju u saksiji. Kora će se vremenom raspasti i postati deo zemljišta, obogaćujući ga hranljivim materijama. Ne morate je vaditi iz zemlje jer će prirodno istrunuti.
Rešavanje problema sa žutim listovima
Ako primetite da listovi vaše biljke počinju da žute, mogući uzroci mogu biti prekomerno zalivanje ili napad crvića i crvenog pauka. U ovakvim slučajevima, preporučuje se presađivanje biljke u novu saksiju sa svežom zemljom. Pre presađivanja, očistite korenje od truleži i dodajte malo kamenčića na dno saksije kako biste poboljšali drenažu. Nakon presađivanja, zalivajte biljku ređe - jednom mesečno tokom zime, a na svakih 15 dana u proleće i leto.
Negovanje anturijuma
Anturijum je prelepa biljka koja zahteva posebnu pažnju. Ako je biljka zdrava i dobro izgleda, nije neophodno odmah je presađivati. Možete plastičnu saksiju jednostavno ubaciti u neku dekorativniju posudu. Anturijum voli svetlost, ali ne direktno sunce, i treba ga zalivati umereno. Listove redovno brisati vlažnom krpom kako bi ostali sjajni i zdravi.
Zaštita biljaka od mačaka
Ako imate mačke koje vole da kopaju po saksijama, postoji nekoliko načina da ih odvratite od toga. Jedna od opcija je da posadite biljku koleus canina, čiji miris mačke ne podnose. Drugo rešenje je posipanje ljute paprike ili kore od limuna i narandže oko biljke, jer mačke ne vole te mirise. Takođe, možete natopiti krpu sirćetom i staviti je pored biljke.
Presađivanje i negovanje dracene
Dracena je biljka koja raste sporo i ne zahteva često presađivanje. Kada primetite da korijenje počinje da viri iz saksije ili da se zemlja odvaja od zidova, vreme je za presađivanje. Koristite propusnu zemlju, po mogućnosti pomešanu sa perlitorom ili šljunkom. Dracenu ne treba previše zalivati - jednom nedeljno leti i jednom mesečno zimi je sasvim dovoljno. Listove redovno orosavajte kako biste održali vlažnost vazduha.
Zaključak
Negovanje biljaka ne mora biti komplikovano niti skupo. Prirodne metode, poput korišćenja koprive, pepela i kore banane, mogu biti veoma efikasne u rešavanju problema sa štetočinama i hranjenju biljaka. Ključ uspeha leži u pravilnom zalivanju, dovoljnoj količini svetlosti i pravovremenom presađivanju. S malo pažnje i strpljenja, vaše biljke će cvetati i biti zdrave tokom cele godine.