Blagotvorni efekti masaže: Od relaksacije do zdravlja
Otkrijte kako masaža utiče na fizičko i psihičko zdravlje, različite tehnike, aromaterapiju i korisne savete za samomasažu.
Blagotvorni efekti masaže: Od relaksacije do zdravlja
Dodir prstiju, milovanje dlanova, stipanje, glađenje – sve vrste dodira koji se upotrebljavaju kod masaže poznavale su još stare civilizacije. Koristile su ih kao deo tradicionalnog lečenja. Danas i sami priznajemo da blagotvorno delovanje masaže prijatno utiče na telesnu i psihičku ravnotežu. Ne koristi se samo u sportu, već je postala omiljena i kod masaže beba, u partnerskom odnosu, ili jednostavno za opuštanje.
Baš kao što uživanje u čokoladi utiče na bolje raspoloženje, tako i masaža budi sva naša čula. Da li je praktikujete?
Različite vrste masaže za svakoga
Neki ljudi su vešti u masaži i s lakoćom primenjuju različite tehnike, dok drugi žele da im neko pruži taj luksuz. Ako ste u prvoj grupi, možda vam je poznata refleksologija ili ajurvedska masaža toplim uljima, dok drugi možda više vole turski hamam ili egipatsku Kleopatra masažu.
U Turskoj, hamam nudi jedinstveno iskustvo – od saune do kupanja u oblaku pene, pa ručne masaže i tretmana uljima. Na kraju osećate se kao da možete poleteti. Slično doživljajno iskustvo pružaju i neki hoteli, gde ambijent i pažljivo odabrane tehnike doprinose potpunom opuštanju.
Aromaterapija i samomasaža
Ako trenutno nemate pristup profesionalnom maseru, možete sami sebi priuštiti dobro raspoloženje i opuštanje kroz aromaterapiju. Miris je jedan od naših osnovnih čula, pa je dobro naučiti kako ga iskoristiti za opuštanje.
Eterična ulja, poput lavande, sandalovine i bergamota, mogu pomoći u uspostavljanju unutrašnje harmonije. Na primer:
- Za opuštanje – dve kapi lavande, jedna kap sandalovine, tri kapi bergamota.
- Za jačanje imunog sistema – tri kapi bergamota, jedna kap čajevca, dve kapi lavande, jedna kap eukaliptusa.
Lavanda ima preko 120 različitih svojstava, pa se koristi i kod glavobolje, dok sandalovina pomaže kod stresa i nervoze. Bergamot deluje stimulativno, pa se ne preporučuje uveče.
Samomasaža za opuštanje
Postoji nekoliko jednostavnih tehnika koje možete primeniti kod kuće:
- Masaža potiljka: Dlanove namazite bademovim uljem, uhvatite se za potiljak i nežno pritiskajte vrhove prstiju preko vratnih pršljenova. Ponovite 15 puta.
- Masaža trbuha: Uhvatite kožu palcem i kažiprstom, nežno je podignite i spustite. Ponavljajte 3-5 minuta dnevno.
- Masaža lica: Laganim pokretima kružite od nosa do brade da biste smanjili bore.
Kromoterapija: Lečenje bojama
Pored masaže, boje takođe utiču na naše zdravlje. Crvena povećava aktivnost, žuta smiruje želudac, zelena korigira disanje, a plava snižava temperaturu i pomaže kod nesanice.
Hot stone masaža
Ova tehnika koristi vulkansko kamenje koje u sebi krije lekovita svojstva. Toplota kamena pomaže kod cirkulacije, opušta umorne mišiće i pruža osećaj dubokog relaksa.
Anticelulit masaža
Za one koje se bore sa celulitom, redovna masaža može biti odlično rešenje. Preporučuje se kretanje, unos dovoljno tečnosti i masaža koja obuhvata stomak, noge i stopala. Važno je izbeći prejak pritisak kako ne bi došlo do modrica.
Zaključak
Masaža je više od običnog opuštanja – ona poboljšava cirkulaciju, smiruje um i pomaže kod raznih zdravstvenih tegoba. Bilo da se radi o profesionalnoj masaži ili samoprimeni kod kuće, ključno je posvetiti vreme sebi i uživati u svakom dodiru.